Press Start Now and Order Your Dates, Apples and Kiwis From Our Website.→ Start Now

پیشینه ی جالب خرما در دنیا

پیشینه ی جالب خرما در دنیا

 

تاریخ خرما در جهان:

در مقاله قبل بیش تر در مورد ریشه کلمه خرما و تاریخ خرما در ایران صحبت کردیم, حالا در این مقاله قصد داریم با نگاهی کلی تر به گذشته خرما نگاه کنیم ( تاریخ خرما در مقیاس جهانی ). در نهایت ببینیم خرما در چه کشورهای امروزه کشت می شود.

نقشه ی تاریخی خرما

کشورهای از جهان که برای کشت درخت خرما‌ مناسب‌ می باشد.

میوه خرما یا بهتره بگیم درخت نخل خرما جزء قدیمی ترین گیاهانی است که در دنیا به وجود آمده است. از میلیون ها سال قبل تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است. همانطور که در مقاله قبل توضیح دادیم، پیشینه ی خرما مربوط به 7000 سال قبل می باشد ولی پیداش درخت نخل خرما مربوط به دوره ی دوم زمین شناسی یعنی دوره تریاس و ژوراسیک نسبت داده شده است. تریاس : به عصر پیدایش دایناسورها, پرندگان ابتدایی و پستانداران کوچک دوره تریاس گفته می شود. میوه درخت نخل خرما از همان ابتدا نقش بسیار مهمی در اشتغال مردم از گذشته ی دور تا به امروز داشته و دارد.

 

مبدا اصلی درخت خرما به درستی مشخص نیست، در مورد مبدا اصلی خرما اختلاف نظر وجود دارد. عده ای از مورخان مبداء اصلی آن را در آسیا و کرانه ی خلیج فارس می دانند. در حالی که گروهی معتقدند زیستگاه اصلی خرما شمال افریقا و شبه قاره هند می باشد. اما بیش تر منابع تاریخی زادگاه اصلی درخت نخل خرما رو بین النهرین می دونن.

نام میوه خرما و درخت نخل خرما در بسیاری از کتب تاریخی, مذهبی و دعا ها در ادیان مختلف مورد استفاده قرار گرفته شده، همچنین در کتاب های دوره بابلی ها از خرما با نام راکشما استفاده می شد و سومری ها به درخت نخل خرما دتله می گفتند. همچنین در کتاب مقدس قران که کتاب مسلمانان جهان هست 20 بار به صورت مستقیم به درخت نخل خرما اشاره شده است. این موضوع بیانگر اهمییت خرما از نظر اسلام و قران می باشد. پس نتیجه می گیریم که که علاوه بر ایرانی ها خرما بعد ها در بین اعراب هم مورد اهمییت زیادی قرار گرفته و به همین ترتیب خرما در تورات 34 مرتبه در انجیل 8 مرتبه به صورت مستقیم مورد استفاده قرار گرفته شده است.

خرما از گذشته های دور مهم ترین میوه در مناطق خشک خاورمیانه مانند عراق ایران شبه جزیره عربستان و شمال افریقا بوده است. در طی سه قرن گذشته خرما به مناطق جدید از جمله چین، هند، پاکستان، مکزیک، جنوب افریقا، جنوب آمریکا و سایر نقاط ایالات متحده آمریکا معرفی شده و به کشت آن پرداخته اند. میوه خرما از قدیمی ترین میوه های بوجود آمده بر روی کره ی زمین می باشد که قدمت چند میلیون ساله دارد. اما با ظهور دین اسلام به صورت تصادفی گسترش کشت درخت نخل خرما با گسترش اسلام همراه شد و از این طریق نخل خرما از سمت شرق به کشور چین و از سمت غرب به کشور های اروپای جنوبی رسید. ( اولین کشور اروپایی که نخل خرما به آن رسید کشور اسپانیا بود.) و لازم به ذکر است که اسپانیای ها نقش زیادی در گسترش کشت خرما داشته است. به این صورت که بعد از ورود خرما به اسپانیا آن ها درخت نخل خرما رو به آمریکای شمالی بردند و در آنجا کشت کردند این برای اولین بار بود که خرما به صورت انبوه برای کشت در خارج از خاورمیانه فرستاده شد البته نا گفته نماند که چینی ها هم قبل تر این کار رو انجام دادند. ولی بیشتر چینی ها خریدار میوه خرما بودند تا اینکه بخوان درخت نخل خرما رو به چین برده و کشت کنند. خلاصه بعد از گذشت مدتی کاشت این درخت طوری فرا گیر شد که حتی در مناطقی که هم شرایطی جوّی نا مناسب برای رشد میوه خرما را داشت مثل مناطق مرطوب از این درخت جهت زیبایی استفاده می کردن که حتی امروزه هم این کار به صورت رایج انجام می دهندُ.

در مناطق کویری ایران وخلیج فارس تمرکز جمعیتی انسانی بدون درخت نخل ممکن نبود.علاوه بر این مسیرهای کاروانی با قدمت چند قرن برای حمل نقل خرما در بین کشورهای مختلف بوجود آمد تا میوه خرما و نخل رو بتونن مبادله کنند. به همین دلیل کشت خرما از همان ابتدا به یک نماد مقدس برای باروری و حاصلخیزی تبدیل شد.

 

نتیجه گیری :

 

با توجه به صحبت های که در این مقاله و مقاله قبل داشتیم خرما از مرکز خاورمیانه شروع به پخش شدن در سراسر دنیا کرده ودور ترین مکانی که امروزه خرما کشت و مورد استفاده قرار میگیرد ایالات متحده می باشد. در حدود اواخر قرن 1800 میلادی کشت خرما در ایالات متحده شروع شد و اوایل قرن 1900 کشت خرما رونق بسیار زیادی گرفت و امروزه هم به عنوان یک محصول مهم در کشاورزی مناطق بیابانی جنوب کالیفورنیا و آریزونا به حساب می آید به طوری که بخش زیادی از نیاز مصرفی ایالات متحده رو از این طریق تهیه می کنند.

درسته که زادگاه اصلی این درخت در مرکز خاورمیانه می باشد, با توجه به این که خاورمیانه امروزه از بزرگ ترین صادرکنندگان خرما جهان هست ولی کاشت خرما امروزه در سطح بین المللی انجام می شود و حدود 20 کشور در کشت این درخت در سراسر دنیا فعال هستن که نام این کشور ها رو با میزان تولید خرمای آن ها براتون جمع آوری کردیم.

صادرکنندگان خرما

 

اهمیت خرما در باستان

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست