Press Start Now and Order Your Dates, Apples and Kiwis From Our Website.→ Start Now

ارزش غذایی سیب

انواع سیب

میوه ی سیب

 

سیب جز بهترین میوه‌ها و یکی از بیشترین ارزش های غذایی را بین میوه ها دارد و خوبی که دارد این است که در ایران بسیار در دسترس است.

سیب که یکی از پرطرفدار ترین میوه ها هم هست، بسیار مغذی هم هست. این میوه حاوی مقدار زیادی فیبر، ویتامینc  ، پتاسیم و ویتامین k است.

به علت آنتی اکسیدان زیادی که دارد به سلامت قلب کمک میکند و خطر دیابت نوع 2 ، سرطان و آلزایمر را کاهش میدهد و یک جمله ی قدیمی است که میگوید روزی یک سیب بخورید و تا از دکتر بی نیاز شوید. البته که این جمله اغراق دارد ولی تا حدی درست است.

هرچند ارزش غذایی سیب های مختلف مانند سیب زرد ،گلاب، قرمز یا سبز مقداری متفاوت است ولی  ارز لحاظ ارزش غذایی تفاوت چشم گیری ندارند.

هرکدام از سیب ها به علت ظاهر یا مزه شان استفاده خودشان را دارند.

انواع سیب

سیب زرد

سیب زرد در بین ایرانیان پرطرفدار است و در سبد میوه مهمانی خیلی ها است اما این نوع سیب را خیلی نمیتوان نگه داشت و باید زودتر مصرف شود. از سیب زرد برای تهیه مربا ، پای سیب و انواع شیرینی استفاده میشود. گوشت میوه آبدار و سفید و شیرین است و اصالتا لبنانی است و دانه و نهالش را سالهای پیش از لبنان به ایران وارد کردند و الان ایران یک قطب تولید کننده golden delicious apple  یا سیب زرد خوشمزه است که اسمش دیگرش سیب زرد لبنانی است.

سیب زرد

پس از هزاران سال کشت در آسیا و اروپا ، توسط مهاجرین اروپایی به قاره آمریکا برده شد. البته بعضی از منابع میگویند که اولین بار سیب زرد در ویرجینیای غربی در امریکا کشت شد ولی با اطلاعات دیگر که از اصالت سیب داریم در تناقض است که اولین بار سیب در قزاقستان کشت شده و بعد هزاران سال کشت ، توسط مهاجرین اروپایی به امریکا برده شده و اگر هم نژاد دیگری هم قرار بوده که بوجود بیاید همان اطراف قزاقستان بوجود میاید و بنظر میرسد اینکه منشا سیب زرد در امریکا بوده ، با این اطلاعات قبلی از تاریخچه ی سیب در تناقض است.

گلدن دلیشز را تقریبا در هر خاکی میتوان کشت کرد ولی برخلاف خاک که خیلی برای کاشت این نهال خیلی مهم نیست ، آبیاری و آب و هوا تاثیر بسزایی دارند. البته این نهال در مقابل سرمای هوا تا حد خوبی مقاوم است به طوری که تا 30 درجه زیر 0 هم میتواند دوام بیارد البته این عدد تقریبی است و سرمای زیاد ممکن است به نهال آسیب برساند.

 

سیب سرخ

چند نوع سیب سرخ داریم که یکی از آن ها red delicious apple یا سیب رد دلیشز( سیب خوشمزه قرمز) است.

این نوع سیب در ماه های بیشتری نسبت به سیب زرد در دسترس است .

سیب قرمز

داخل این سیب به رنگ سفید روشن است به اصطلاح خامه ای و معمولا بافت پفکی دارد.آبدار و نرم است. بهتر است این نوع سیب را ها بخورید یا در سالاد یا کیک استفاده کنید.

از لحاظ رنگی هم میتوان گفت که رنگ قرمز محرک و اشتهاآور و رنگی پرانرژی است و بنظرم سیب قرمز از لحاظ ظاهری جذاب ترین سیب است .

ایران یکی از قطب های تولید و صادرات سیب رد دلیشز است که بیشتر در آذربایجان غربی بخصوص در ارومیه کشت میشود. حدود  75 درصد کل سیب ایران در آذربایجان غربی تولید میشود.

سیب سبز

اسم لاتین این نوع ،سیب گرنی اسمیت هست که سیب سبز بومی استرالیا است. درختش ساقه های کوتاه دارد و میوه اش دیررس است و غالبا نیمه درشت و درشت هستند و برداشت آن ها مهرماه است.

مزه ی ترشی دارد و معمولا از سیب های زرد و قرمز سفت تر است ولی خواصش مانند نژاد های دیگر است.

 

سیب سبز

سیب گلاب

شرایط کاشت نهالش تقریبا مانند نژاد های دیگر است و اصالتا خراسانی است و در ایران پرورش یافته و اواخر تابستان بار میدهد. سیب گلاب ظاهر انچنان زیبایی مثل رد دلیشز یا گلدن دلیشز ندارد ولی خیلی خوش عطر تر است و مزه ی متفاوت و خوبی دارد.

سیب گلاب

 جدول ارزش غذایی سیب به ازای هر 100 گرم

انرژی       46 کیلوکالری

چربی         0.17 گرم

پروتئین      0.26 گرم

کربوهیدرات   13.81 گرم

فیبر          2.4 گرم

کلسترول      0

قند            10.4

سدیم         1 میلی گرم

پتاسیم        107 میلی گرم

کلسیم        6 میلی گرم

آهن          0.12 میلی گرم

مس        0.027 میلی گرم

منیزیم      5 میلی گرم

منگنز      1.3 میلی گرم

ویتامین آ    54 واحد

اسید فولیک   3 میکرو گرم

ویتامین ث   4.6 میلی گرم

 

سیب سرشار از فیبر، ویتامین C و آنتی اکسیدان های مختلف است و همچنین با توجه به کالری کم بسیار سیر کننده هستند پس تو رژیم های لاغری میتواند نقش بسزایی بازی کند. دلیلی این سیر کنندگی یکی وجود کربوهیدرات زیادی است که میتواند برای ورزشکار های منبع خوبی باشد و دیگری هم وجود آب زیادی است که درونش دارد. در بسیاری از موارد پزشکان و دکتران تغذیه به افرادی که تصمیم به کم کردن وزن دارند میگویند که هرموقع خواستید خارج از رژیمتان چیزی بخورید ، یک لیوان آب جایگزین کنید و همین مورد در سیب هم صدق میکند به علت درصد بالای آبی که دارد.

 

فیبر

یک سیب کوچیک حدود 4 گرم فیبر دارد که 17% نیاز فیبر روزانه ی ما است.همچنین فیبر به سیری و در نتیجه به کاهش وزن کمک میکند و باعث تقویت عملکرد دستگاه گوارش هم میشود.

 

کربوهیدرات

سیب عمدتا از کربوهیدرات و آب تشکیل شده است. سرشار از قندهای ساده مثل ساکارز ، فروکتوز و گلوکز است.

همچنین کربوهیدرات باید در رژیم غذایی ورزشکاران باشد و سیب میتواند به تامین بخشی از آن کمک کند

ویتامین ث

سیب منبع خوبی از ویتامین ث است ولی نسبت به مرکبات مقدار کمتری دارد و این ویتامین یک آنتی اکسیدان رایج در میوه ها است . یک ماده ی مغذی واجب است کع عملکردهای مهم زیادی در بدن انسان دارد.

پتاسیم

ماده معدنی اصلی سیب پتاسیم است و در صورت مصرف زیاد و مرتب میتواند برای سلامت قلب مفید باشد.

 

 

مقداری درمورد سیب در طب مدرن صحبت کردیم در مقاله ی دیگر به ویژگی های این میوه در طب سنتی پرداخته ایم.

 

Our Blog

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست