Press Start Now and Order Your Dates, Apples and Kiwis From Our Website.→ Start Now

آیا هسته سیب میتواند شما را بکشد؟

هسته سیب

بار ها درمورد هسته‌ی سیب شنی هسته سیب ، این است که سیانور دارد و سمی است و با خوردن هسته‌ی سیب ممکن است بمیریم ولی آیا این ادعا درست است؟

هسته  سیب پتانسیل آزاد کردن هیدروژن سیانید دارد که همان سیانور خودمان است و ترکیب سمی البته در مقیاس های کوچک خطری ندارد.

HCNترکیب هیدروژن سیانید است که در کتب شیمی آن‌را زیاد دیدیم که این ترکیب سمی است و تشکیل شده از هیدروژن ، کربن و نیتروژن است.

HCN   گاز یا مایعی بی رنگ است که قابلیت پخش بسیار سریعی دارد و شدیدا کشنده است. بوی بادام تلخ میدهد و کاربرد عمده اش در ساخت پلاستیک و نایلون است . پس اگر در معرض دود سوختن پلاستیک و نایلون در طولانی مدت قرار بگیریم میتواند باعث مسمومیت ما شود.

هیدروژن سیانید

از هیدروژن ، نیتروژن و کربن تشکیل شده که کربن از یک طرف با پیوند یگانه به هیدروژن و از طرفی دیگر با پیوند سه گانه به نیتروژن وصل شده و به نیتروژن یک جفت الکترون چسیبده تا نیتروژن هم اوکتت شود.

سمی بودنش از وجود ترکیب CN (کربن و نیتروژن) است که به سیانید ملقب است و در ترکیب های دیگری مانند  پتاسیم سیانید(KCN) و سدیم سیانید( (NaCNنیز وجود دارد و باعث سمی بودنشان میشود.

این سم یکی از سریع ترین عملگرهای سمی شناخته شده است. گفته میشود هسته سیب بین 50 تا 300 میلی گرم سیانور دارد و برای مسموم شدن یک انسان 1 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن آن فرد کافی است تا مسموم شود پس به شما پیشنهاد نمیکنیم که هسته سیب را بخورید اگر هم آن ها را میخورید نجویدشان چون اگر جویده شوند در معده میتوانند باعث آزاد شدن سیانور شوند.

در اردوگاه های کار اجباری نازی ها برای کشتار جمعی هم استفاده میشد.

سیانور در هسته سیب

عملکرد سیانور در بدن

نحوه ی عملکردش در بدن به این گونه است که وقتی سیانید جذب بدن میشود به هموگلوبین ( مولکول موجود در گلبول های قرمز است و نقش حمل اکسیژن را دارد) میپیوندد.هموگلوبین ، سیانید را به نقاط مختلف بدن میبرد و میتواند شرایط را برای ترکیب سیانید با یکسری آنزیم های خاص را فراهم میکند. این آنزیم ها وسیله ی حیاتی سلول ها برای استفاده از اکسیژن موجود در سلول هستند.

و هنگامی که سیانید به آن ها میپیوندد ، توانایی وصل شدن و الحاق اکسیژن به آنها از بین میرود و همین باعث میشود اکسیژن به سلول های حیاتی ما از بین میرود و باعث مسمومیت و در مرحله ی بعد باعث مرگ میشود.

نشانه های مسمومیت توسط این ماده به سرعت قابل تشخیص است که بعضی از آنها عبارتند از :حالت تهوع، استفراغ، سردرد،ضربان قلب غیر عادی و تنفس نامنظم ، حتی دوزهای پایین این ماده هم میتواند باعث از دست دادن هوشیاری ، علائم بالا ونقص تنفسی و در آخر مرگ شود . سیانور علاوه بر اینکه در هسته ی سیب وجود دارد ، در هسته ی زردآلو و هلو هم وجود دارد.

این ماده وقتی وارد معده میشود با اسید معده واکنش میدهد و آن موقع است که گاز هیدروژن سیانید آزاد میکند . البته خوردن مقادیر کم هسته های این میوه ها شما را مسموم نمیکند هرچند خوردنشان را به شما پیشنهاد نمیکنیم.

اگر هم خدایی نکرده با این ماده مسموم شدید ، پادزهرش سدیم نیتریت است که این هم برای خودش سم است ولی اثر سمی سیانور را خنثی میکند، البته سدیم نیتریت هم به عنوان پادزهر باید همراه با ماده ی دیگری مصرف شود، هرچند سرعت عملکرد سیانور به مقداری زیاد است که تا فرد مورد نظر به پادزهر برسد احتمالا کار از کار گذشته.

هیدروژن سیانید در دود

در سیگار بیش از 60 ماده ی سرطان زا وجود دارد که دود تنباکو شامل استون، کربن مونوکسید، آمونیاک، بنزن و مواد سمی دیگر است که هیدروژن سیانید یکی از آن ها است که کمی درموردش توضیح دادیم چون در هسته ی سیب هم وجود دارد.

وجود این ماده در دود سیگار فقط باعث آسیب به شخص سیگاری نمیشود ، به علت پخش شوندگی زیادش برای اطرافیان هم ضرر دارد . هرچند در معرض دود سیگار قرار گرفتن باعث مسمومیت شما نخواهد شد ولی ضرر بسیاری دارد.

انسان بجز سیگار هم از طریق آتش سوزی یا دود اگزوز خودرو در معرض هیدروژن سیانید قرار میگیرید.

پاسخ: تعداد مرگ و میر گزارش شده از مصرف هسته ی سیب بسیار پایین است. همانطور که اشاره کردیم آمیگدالین(ماده ای که با اسید معده ترکیب شود باعث ازاد شدن گاز هیدروژن سیانید میشود) در صورت جویده شدن یا خرد شدن هسته ی سیب میتواند آزاد شود.هسته سیب سالم و خرد نشده همانطور که وارد بدن میشود به همان صورت هم دفع میشود و بی خطر است.

دلیل دیگر این است که بدن انسان به صورت عادی و خودکار مقدار کمی HCN(هیدروژن سیانید( تولید میکند پس اگر مقدار کمی جویده شود اتفاقی نمیفتد. با توجه به یکی از مقالات سایت  https://www.britannica.com یک انسان بالغ معمولی برای مسموم شدن نیاز به خوردن 150 الی چند هزار هسته ی سیب جویده شده یا خرد شده دارد.(به نوع سیب و نژادش هم بستگی دارد).

یک سیب معمولی بین 5 تا 8 هسته دارد و برای مسموم شدن ، آن فرد نیاز به خوردن 18 تا سیب حداقل دارد.

خلاصه که همانقدر که سیب خواص دارد و همگی شمارا به خوردنش تشویق میکنند، هسته اش برعکس است و خوردنش پیشنهاد نمیشود.

هسته خرما

هسته خرما

برعکس هسته سیب ، هسته ی خرما خواص بسیار زیادی دارد و دمنوش آن میتواند جایگزین قهوه شود ، و تقریبا همان بو و مزه را دارد ولی با قیمت پایین تر ، خواص بیشتر و اینکه دمنوش هسته خرما مشکلاتی که قهوه دارد ،مانند : تپش قلب ، اعتیاد به کافئین و مشکلات دیگر را ندارد. در مقالات دیگرمان درمورد هسته ی خرما و خواصشان صحبت کردیم و با کلیک کردن روی متن آبی پایین میتوانید به آنها دسترسی داشته باشید .

مقالات ما

Our Blog

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست